Forum – przetargi

Blog przetargowy

Jak wygląda montaż fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiki pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Co jednak ważniejsze, pozwala również na ochronę środowiska naturalnego, poprzez zmniejszenie zużycia prądu. W kraju takim jak Polska, gdzie znakomita większość energii jest generowana poprzez elektrownie węglowe, ma to bardzo głęboki sens. W końcu chodzi o to, w jakim świecie będziemy żyli nie tylko my, ale również nasze dzieci i wnuki. Sprawdzamy jak wygląda montaż takiej instalacji, na co trzeba być przygotowanym.

Poszukiwanie wykonawcy

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić jest znalezienie firmy, która wykona dla nas montaż całej instalacji. Możemy oczywiście założyć ją sami, jednak jest to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, a dodatkowo mamy tu do czynienia z prądem. Jeżeli nie jesteśmy absolutnie pewni tego co robimy, zostawmy cały montaż fachowcom. W przypadku gdy jesteśmy osobą prywatną, warto wybrać najlepszą firmę spośród opinii, które możemy sprawdzić chociażby w sieci. W innym przypadku zdajmy się na polecenia znajomych bądź sąsiadów, którzy już mieli zakładane instalacje generujące prąd ze słońca. Natomiast w przypadku podmiotów publicznych obowiązują przetargi fotowoltaika ze strony www.przetargi.info jest bardzo często montowana na takich budynkach jak szkoły, urzędy miejskie, biurowce należące do samorządów lokalnych i tak dalej. Dzięki dużej powierzchni dachów możliwe jest uzyskanie mocy dochodzącej nawet do kilkunastu kilowatów, co ma już bardzo duże znaczenie dla zasilania nie tylko samego obiektu, ale również realnego odciążania lokalnej sieci rozdzielczej.

Instalacja paneli i osprzętu

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie pracy przez firmę, która ma za zadanie zainstalować fotowoltaikę. Pierwszymi jej działaniami będzie budowa stelaża pod montaż paneli na dachu bądź przed budynkiem. Gdy te zostaną założone konieczne będzie przygotowanie do pracy osprzętu. Mowa tutaj między innymi o doprowadzeniu przewodów z dachu na niższe partie budynku, montaż wyłącznika przeciwpożarowego oraz najważniejszego elementu układu – inwertera zwanego też falownikiem. Ma on za zadanie przekształcić prąd stały pochodzący paneli na przemienny, który może zostać wtłoczony do sieci elektroenergetycznej bez zakłóceń. W ten sposób można spożytkować energię nie tylko na miejscu, ale również zasilić za jej pomocą inne budynki w okolicy. Dzięki temu mamy bardzo duże oszczędności, ponieważ ilość prądu wytransferowanego z budynku do sieci jest odejmowana od naszego rachunku. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika stała się tak popularna.